Piec wolnostojący
Czy warto zainwestować w piec wolnostojący na drewno?

piec wolnostojącyPiec wolnostojący określany jest potocznie jako koza. Obecnie jest to takie rozwiązanie, które na nowo staje się popularne. Takie piece coraz chętniej są znów wykorzystywane. Oczywiście nie jest to przypadek, ale zasługa licznych zalet jakie te piece mają w sobie.

Trzeba zauważyć, że nowoczesne kozy są funkcjonalne i bezpieczne. Tak naprawdę są one zdecydowanie zmienione w stosunku do tego co było dawniej wykorzystywane. Najważniejsze wydaje się być to, że jest to rozwiązanie, które łączy w sobie elementy praktyczne oraz estetyczne. Trzeba jedynie pamiętać o jednym wymogu jaki jest stawiany a dokładniej, że każdy piec musi mieć osobny komin. Dlatego jeśli chciałoby się przygotować kilka takich pieców to tak naprawdę musimy mieć do każdego przypisany jeden komin. Zanim będziemy instalować piec taki komin musi zostać dobrze sprawdzony przez przygotowanego do takich zadań kominiarza.

Podobnie jak w przypadku wykorzystywania wkładów kominowych wybierać można elementy realizowane bądź to ze stali bądź też z żeliwa. I tak naprawdę w obu przypadkach można mówić o pewnych plusach i minusach poszczególnych rozwiązań. Bez wątpienia piec żeliwny potrzebuje sporo czasu, aby się nagrzać. Jednocześnie jednak będzie dużo dłużej dzięki temu trzymał ciepło. Dodatkowo żeliwo jest takim materiałem, który będzie gwarantował przygotowanie pieca w sposób naprawdę estetyczny, ponieważ trzeba powiedzieć, że elementy żeliwne są wyjątkowo plastyczne.

Jeśli chodzi o piecyki wykonywane ze stali to tak naprawdę będą się one szybko nagrzewały, ale po wygaśnięciu bardzo szybko stracą to ciepło. Piece ze stali charakteryzują się dodatkowo mniejszą wytrzymałością niż te, które przygotowywane są z elementów żeliwnych. Dobre kozy to obecnie piece, które charakteryzują się wszechstronnymi możliwościami ich wykorzystywania. Trzeba zauważyć, że niektórzy producenci starają się do swojej oferty wprowadzać takie piece, które nie tylko pozwalają na ogrzewanie, ale także nadają się do tego, by na nich gotować.

Istotną kwestią będzie także to, że współcześnie oferowane nam kozy są coraz lepiej przygotowane. Przy ich wybieraniu trzeba się mocno zastanowić i sprawdzić poszczególne elementy. Między innymi musimy zastanowić się nad tym jak wygląda możliwość trzymania ciepła, jak będzie realizowane dokładanie opału czy usuwanie popiołu oraz czas palenia a także sprawność. 

Dobra koza jest świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które marzą o ogrzewaniu z płomieniem w swoim domu, ale nie mogą się zdecydować na wykorzystanie kominka z różnych względów. Piec wolnostojący tak naprawdę będzie tutaj najlepszą formą. Nie będzie miał licznych ograniczeń, nadaje się do zamontowania praktycznie wszędzie, jeśli tylko istnieje dostęp do przewodu kominowego. Co ważne taki piec będzie można nawet zabrać ze sobą, jeśli pojawia się konieczność przeprowadzki, ponieważ spokojnie można go demontować i przenosić co jest formą niezwykle praktyczną.

Zobacz również
Piec wolnostojący

Okazuje się, że zamiast kominka coraz więcej osób decyduje się na montaż piecyka wolnostojącego. Takie rozwiązanie okazuje się być niezwykle interesujące i w wielu przypadkach dobrze się...

Jeszcze nie tak dawno osoby rekomendujące posiadanie w domu lub w mieszkaniu piecyka wolnostojącego typu koza nie mogły liczyć na zrozumienie. Owszem, były to rozwiązania stosunkowo dobrze...

Coraz więcej osób stawia sobie pytanie o to, czy powinno decydować się na tradycyjny kominek, czy też lepszym rozwiązaniem mogłoby okazać się zainwestowanie w piecyk wolnostojący...