Piec wolnostojący
Dlaczego warto wybrać piec typu koza?

piec typu kozaJeszcze nie tak dawno osoby rekomendujące posiadanie w domu lub w mieszkaniu piecyka wolnostojącego typu koza nie mogły liczyć na zrozumienie. Owszem, były to rozwiązania stosunkowo dobrze znane, niezmiennie kojarzyły się jednak z biedą i topornym wyglądem.

Na szczęście, dziś mamy do czynienia z rozwiązaniami, które nie budzą już skojarzeń z koksownikami, jesteśmy więc coraz mniej zaskoczeni słysząc, że kozy pojawiają się na salonach i wcale nie są już postrzegane na nich jako rozwiązania przypadkowe. Dziś rozwiązania tego typu z powodzeniem mogą ogrzać nawet spore pomieszczenie, okazuje się przy tym, że wprowadzają w nim wyjątkowo miły nastrój.

Koszt ich zakupu, konserwacji i codziennego ogrzewania nie jest w cale duży, może być przy tym mniejszy niż ten, który jest charakterystyczny dla kominka w jego klasycznym wydaniu. Kozy mogą być zbudowane z różnych materiałów, choć w ich konstrukcji dominuje stal i żeliwo. Ich producenci nie stronią również od szkła hartowanego odpornego na działanie bardzo wysokich temperatur oraz kafli ceramicznych, które mają do spełnienia przede wszystkim funkcję ozdobną.

Kozy są też wymoszczone cegłami szamotowymi cenionymi w szczególny sposób za to, że okazują się nieocenione wówczas, gdy zależy nam na utrzymaniu na dłużej ciepła w pomieszczeniu. Koszt ich zakupu nie zawsze jest taki sam i n najczęściej waha się w przedziale wynoszącym od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku mamy do czynienia przede wszystkim z rozwiązaniami imponującymi swoim rozmiarem i wyglądem, produkowanymi na indywidualne zamówienie. Również moc grzewcza kozy nie jest wartością stałą i waha się od kilku do kilkunastu kilowatów.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, kogo w pierwszej kolejności powinien zainteresować tego rodzaju piec. Wiele zależy od naszych potrzeb i oczekiwań, kozy są jednak oferowane dziś w tak dużym wyborze, że z pewnością zainteresują nawet te osoby, które są znane ze szczególnie dużych wymagań. Lista zalet ogrzewania z wykorzystaniem kozy jest ogromna, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że nie ma potrzeby budowania dla niej specjalnego kominka. Co więcej, koza może pojawić się niemal w każdym miejscu w mieszkaniu, za każdym razem jest przy tym nie tylko efektywna, ale również efektowna.

Sprawdza się też w niewielkich mieszkaniach, w których nie można nawet marzyć o zainstalowaniu kominka, gdy zaś zaczynamy planować przeprowadzkę, koza, którą można przenosić nie stanowi niepotrzebnego obciążenia. Przy jej zakupie warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sprawność energetyczną urządzenia. Sprawdza się przy tym zasada mówiąca, że im jest ona wyższa, tym lepiej. Nie można zapominać również o mocy grzewczej i po raz kolejny im jest ona większa, tym większe są również korzyści, jakie odnosimy. Jeśli piec ma mieć do spełnienia przede wszystkim funkcję ozdobną zadbajmy, aby dobrze widoczny był płonący ogień.

Zobacz również
Piec wolnostojący

Piec wolnostojący określany jest potocznie jako koza. Obecnie jest to takie rozwiązanie, które na nowo staje się popularne. Takie piece coraz chętniej są znów wykorzystywane. Oczywiście nie...

Okazuje się, że zamiast kominka coraz więcej osób decyduje się na montaż piecyka wolnostojącego. Takie rozwiązanie okazuje się być niezwykle interesujące i w wielu przypadkach dobrze się...

Coraz więcej osób stawia sobie pytanie o to, czy powinno decydować się na tradycyjny kominek, czy też lepszym rozwiązaniem mogłoby okazać się zainwestowanie w piecyk wolnostojący...