Jaki materiał opałowy?
Ekogroszek kontra pellet – co jest dla nas korzystniejsze?

ekogroszek czy peletOpinii na temat wyższości pelletu nad ekogroszkiem lub odwrotnie jest tyle ile użytkowników tych paliw. Od kilku lat są prowadzone spory który jest lepszy i do tej pory nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Ekogroszek jest bardziej wydajny i kaloryczny, jednak nie sprzyja w utrzymaniu czystości, natomiast pellet jest ceniony za właściwości proekologiczne, jednak trochę odstraszają koszty z nim związane.

Wybór pomiędzy nimi nie jest łatwy i jednoznaczny, a decyzje trzeba podjąć już w momencie wyboru głównego kotła grzewczego który jest przygotowany tylko pod jeden z tych surowców. W codziennym użytkowaniu pieca chcemy, aby paliwo używane przez nas było łatwo dostępne, z kosztami zakupu na jak najniższym poziomie oraz z jakością zapewniającą ochronę środowiska i wysoką wydajność grzewczą. Aby ułatwić decyzję przybliżymy bardziej temat i porównamy obydwa surowce.

Pellet jest naturalnym produktem, stworzonym z wiór i trocin drewnianych oraz łusek słonecznika i słomy. Sprzedają go w szczelnych, foliowych workach, w formie małego granulatu i musi być przechowywany w suchym miejscu. Natomiast ekogroszek jest wyprodukowany z węgla kamiennego, najczęściej sprzedawany luzem, choć można też kupić zapakowany w workach. Charakteryzuje się wysoką kalorycznością i dobrze jest jeśli posiada niską zawartość siarki. Ekogroszek składowany na hałdach często traci na swojej kaloryczności i zwiększa wilgotność, czyli zawartość wody która później musi odparować w trakcie spalania, odbija się to niekorzystnie na podajnikach lub zasobnikach, ponieważ pojawia się tam rdza.

Jeśli chodzi o ochronę środowiska i ekologię z pewnością wygrywa pellet. Jest produktem w pełni naturalnym, z odnawialnej biomasy i jego spalanie nie powoduje dużej ilości dwutlenku węgla. Spalanie ekogroszku natomiast powoduje wydzielanie znacznie większej ilości dwutlenku węgla, ale także siarki i popiołów. Dostępne są w niektórych miejscach odmiany ekogroszku oznaczone jako bezpieczne dla środowiska, czyli takie które ograniczają emisję spalin do atmosfery.

Wśród ekologicznych aspektów pellet ma jeszcze jedną przewagę, jego spalanie nie powoduje dużej ilości popiołu, a ten z kolei może być wykorzystany jako naturalny nawóz. W przypadku ekogroszku jest to niemożliwe. W kotłowniach gdzie wykorzystuje się ekogroszek zdecydowanie trudniej utrzymać czystość, ponieważ pył węglowy unosi się w pomieszczeniu i osadza na ścianach i zagłębieniach. Ponadto wytwarza się duża ilość popiołu która zmusza nas do częstego czyszczenia podajnika i pieca. Jeśli stosujemy pellet, podczas załadunku unosi się tez trochę kurzu drzewnego, lecz nieporównywalnie mniej. Jednak ekogroszek do tej pory posiadał jedną niepodważalną przewagę – cenowo był dużo korzystniejszym zakupem, choć w ostatnich latach ta przewaga znacznie spadła. Jest także lepszy jeśli chodzi o kaloryczność i wydajność grzewczą.

Zobacz również
Jaki materiał opałowy?

Drewno znów staje się modnym produktem do opalania domów. Jak się okazuje mamy już wiele takich gospodarstw domowych, gdzie drewno do opalania się wykorzystuje. Szczególnie dotyczy to takich...

Ogrzewanie drewnem cieszy się współcześnie dużą popularnością, a jego zwolennicy zwracają uwagę na przynajmniej kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Na pierwszy plan wysuwa się to, że...

Pellet to nowoczesne rozwiązanie, które dobrze się sprawdza w przypadku ogrzewania domów. Sam pellet to zawsze sprasowane pod dużym ciśnieniem różnego rodzaju odpady z trocin czy wiór...