Jaki materiał opałowy?
Piecyki na drewno

palenie drewnemDrewno znów staje się modnym produktem do opalania domów. Jak się okazuje mamy już wiele takich gospodarstw domowych, gdzie drewno do opalania się wykorzystuje. Szczególnie dotyczy to takich miejsc, gdzie mamy tani surowiec, a więc blisko lasów czy w gospodarstwach rolnych.

Przygotowuje się także nowoczesne systemy, które pozwalają na opalanie drewnem. Popularność związana jest między innymi z tym, że cały czas rosną ceny, gdy chodzi o inne materiały do opalania domów. Obecnie jak się okazuje w związku z tym dąży się do wprowadzania takich rozwiązań, które sprawią, że możliwe stanie się korzystne ogrzewanie domu przy użyciu nowoczesnych systemów wykorzystujących drewno.

Co do drewna, to rozlicza się go w metrach przestrzennych w związku z tym należy masę własną takiego opału przeliczyć właśnie na metry sześcienne, by uzyskać konkretny wynik co do ilości możliwego opału, który otrzymamy. Najczęściej są różnice, gdy chodzi o drzewo liściaste oraz iglaste. W przypadku takiej samej masy, gdy chodzi o drzewo liściaste i iglaste to jednak to iglaste będzie się charakteryzowało lepszymi możliwościami, gdy chodzi o opalanie. Wśród dobrze sprawdzających się rozwiązań, jest drzewo bukowe, które ma dobrą wydajność.

Opalanie drewnem to także rozwiązanie, które ma ekologiczny charakter i ta kwestia również ma swoje istotne znaczenie dla wielu osób. Ogrzewanie drewnem będzie możliwe wyłącznie, gdy wykorzystywać się będzie suche drewno, które będzie miało wilgotność poniżej 20 procent. Taki efekt da się uzyskać, jeśli przeprowadzony zostanie proces suszenia, który będzie trwał około dwa lata. Nie powinno się opalać mieszkania świeżym drewnem, ponieważ jest ono wilgotne i w związku z tym będą się osadzać pozostałości wilgoci na przewodach kominowych.

Trzeba także znaleźć sobie odpowiednie miejsce na przechowywanie drewna i jego suszenia. Należy umieścić je w takim miejscu, gdzie będzie przewiew powietrza. Dobrze sprawdzi się jakaś duża pusta szopa. Oczywiście swego rodzaju rozwiązaniem będzie układanie go na stercie i przykrywanie jakimś dachem nawet prowizorycznym. Można także układać sobie drewno blisko domu. Ponieważ wtedy nie będzie trzeba go na dużych odległościach transportować.

Zobacz również
Jaki materiał opałowy?

Ogrzewanie drewnem cieszy się współcześnie dużą popularnością, a jego zwolennicy zwracają uwagę na przynajmniej kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Na pierwszy plan wysuwa się to, że...

Pellet to nowoczesne rozwiązanie, które dobrze się sprawdza w przypadku ogrzewania domów. Sam pellet to zawsze sprasowane pod dużym ciśnieniem różnego rodzaju odpady z trocin czy wiór...

Mamy obecnie różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania, które dobrze się sprawdzają. Nie ma zaskoczenia w tym, że takie rozwiązania są przez nas chętnie wykorzystywane, ponieważ mogą...